Remonty

W czwartek 27 października 2022 roku z pracowni konserwatorskiej w Toruniu została przywieziona zabytkowa odrestaurowana XIX wieczna figura Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego z luku tęczowego z kościoła parafialnego. To kolejny odnowiony zabytek z naszej świątyni w ostatnim czasie.
2022
Naprawa tarczy zegarowej na wieży kościoła parafialnego w dniu 27. września br. która uległa zniszczeniu podczas lipcowych wichur w naszej okolicy. Na zdjęciu wynajęty 28. metrowy podnośnik. Prace prowadziła firma Tad-Mar.
2021

Po Świętach Wielkanocnych br. rozpoczęte zostały remontowe prace na podwórzu plebanii. Obecnie zostały usunięte stare betony z podwórza, nawieziono ziemię i zasiano nową trawę. W najbliższym czasie zostanie zamontowane nowe ogrodzenie wraz z bramą wjazdową .

Z początkiem nowego roku 2021 został zamontowany w kaplicy ostatni już witraż (symbol Ducha św. w postaci gołębicy). Ów witraż w godzinach wieczornych jest podświetlany nadając piękno wykonania.

W czasie tegorocznego Wielkiego Postu zostały wykonane nowe stacje Drogi Krzyżowej (14  obrazów malowanych na szkle) w pięknych nowych ramach. Wykonawcą owych stacji jest Państwo Franciszka oraz Zygmunt Kędzierscy, mieszkańcy Przymuszewa, parafianie tutejszej parafii, którym
składam za trud, włożony wysiłek wielkie serdeczne – „Bóg zapłać”!.

2020

Obecnie w konserwacji przebywają 3 zabytki z kościoła parafialnego. Są nimi: chrzcielnica, feretron oraz ambona, która na krótki czas powróciła po pierwszym etapie remontu do kościoła z uwagi na Uroczystości, które miały miejsce w naszej Parafii. Prace rozpoczęły się w 2020 r. i zostaną zakończone w roku 2021.

II część elewacji plebanii rok 2020 od strony ogrodu.

W tym roku po raz kolejny trzeba było naprawiać dach i wieżyczki na kościele parafialnym po kolejnych wichurach, które nawiedziły nasz rejon.
Prace prowadziła Firma ,,TADMAR” z wynajętym na cały dzień wysięgnikiem z Chojnic. Prace te prowadzone były w dniu 23-go kwietnia 2020.

Przebudowa wraz z pozłoceniem ołtarza eucharystycznego

Rok 2019

Nowe ogrodzenie wraz z sześciometrową bramą wjazdową na posesję ogrodu przy plebanii.

Nowe drzwi do kościoła parafialnego

Nowe schody w plebanii prowadzące na pierwsze piętro wraz z poręczami gdzie przeprowadzono remont dwóch pokojów oraz holu.

2019/2020 Położono starobruk na podwórzu. Położenie ozdobnych kamieni przed wejściem do plebanii od strony podwórza oraz położenie  kostki brukowej  przed wejściem.

W roku 2018 w kościele parafialnym w Dąbrówce zainstalowano 8 nowych żyrandoli (6 na dole w kościele i 2 na chórze) oraz 10 kinkietów nowych (w prezbiterium 4 i w kościele 6).
Ponadto został zakupiony nowy krzyż procesyjny usytuowany obok ołtarza eucharystycznego.

Na przełomie lutego i marca 2017 roku przeprowadzono prace przy rozbiórce starej stodoły znajdującej się w pobliżu budynków parafialnych. Nie tylko szpeciła otoczenie lecz przede wszystkim zagrażała bezpieczeństwu.

Następnie zostały poprowadzone prace modernizujące nowy parking przy plebanii.

Od marca 2017 roku rozpoczęły się prace remontowe dachu na plebanii i kaplicy przedpogrzebowej. Dotychczasowy był pokryty eternitem (większość części eternitu była zniszczona), tak, że przemakało do wewnątrz budynku. Obecnie została pokryta blachodachówką (wenecką).

W roku 2017 przeprowadzono odrestaurowanie monstrancji i kustodii (wszystko zostało wyzłocone), podobnie poddano renowacji krzyż z ołtarza głównego, który zamieszczony jest nad nowym tabernakulum (został on pozłacany i posrebrzony tak jak 4 lichtarze umieszczone na odrestaurowanych ołtarzach bocznych: Matki Bożej i Św. Józefa)

Jesienią 2016 roku przeprowadzono porządkowe prace przy plebanii w ogrodzie. Zostały wycięte drzewa, a posadzono nowe krzewy i tuje ozdobne.

Zdjęcia nowego dachu i elewacji część pierwsza na plebanii (od strony kościoła i cmentarza).

Remont plebanii

W sierpniu 2016 roku zostały rozpoczęte prace w budynku plebanii, związane z kapitalnym remontem centralnego ogrzewania. Wymieniono piec CO wraz z kotłem na ciepłą wodę oraz poprowadzono wszystkie nowe rury miedziane wraz z grzejnikami.

W kwietniu 2016 roku wykonano nowe banery do kościoła parafialnego. Są one zamieszczane nad głównym wejściem i bocznej ścianie świątyni.

W marcu 2016 roku po zakończonych pracach konserwatorskich powrócił na swoje miejsce główny Ołtarz z kościoła parafialnego. Prace nad odnowieniem trwały ponad rok.

Ołtarz główny po konserwacji

Stare tabernakula

Nowe tabernakula

W październiku 2015 roku został wymieniony zegar oraz 4 tarcze zegarowe na wieży kościoła parafialnego. Zamontowano także carillon, dzięki, któremu możliwe jest wybijanie godzin oraz melodii. Poprzedni zegar od przeszło kilkudziesięciu lat był nieczynny.

Nowy zegar z czterema tarczami wraz z zamontowanym carillonem.
Stare tarcze zegara przed remontem.